Betonowe drewno – pomysł na ciekawy ogród

Betonowe drewno ogrodowe

Pamiętacie, w relacji z Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2015 wspomnieliśmy Wam o betonowym drewnie ogrodowym. Robi się coraz cieplej, wiosna w pełni i chyba niedługo osiągnięte zostanie apogeum prac w ogródkach i ogrodach 🙂 Pewnie spora liczba osób myśli też o tym, co można byłoby zmienić na ich podwórkach, dlatego obecnie jest chyba idealny czas, żeby coś ciekawego (mamy nadzieję :)) na ten temat napisać. To jeszcze tak na wstępie trochę się usprawiedliwimy. Tematyka naszego bloga to przede wszystkim budownictwo, ale nie oznacza to wcale, że nie pozwolimy sobie od czasu do czasu na napisanie czegoś z innych dziedzin, tak jak na przykład dzisiaj. Zresztą artykuły o troszkę innej tematyce pojawiały się u nas już wcześniej, choćby o zakupach przez internet. Stawiamy na różnorodność, mamy nadzieję, że nie macie nic przeciwko 🙂

Betonowe drewno – co to w ogóle takiego?

Po tym nieco przydługim wstępie warto byłoby przejść do sedna, czyli do drewna wykonanego z betonu. Szczerze mówiąc, gdy autor tego artykułu po raz pierwszy usłyszał o betonowym drewnie podszedł do tego raczej sceptycznie, wyobrażając sobie produkt tego typu jako rzecz nieco “toporną”, która jest tylko przeciętną imitacją drewna naturalnego. Obejrzenie zdjęć wyrobów wykonanych z betonowego drewna, a przede wszystkim organoleptyczne oględziny gotowych produktów wywołały konsternację, żeby nie powiedzieć niewielki szok. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić drewno naturalne od jego betonowego odpowiednika! Pewnie trochę nie dowierzacie, ale i my na początku byliśmy sceptyczni 🙂 Trzeba przyznać, że producenci się postarali, widać że ich produkty są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Decha betonowa BDO betonowe drewno ogrodowe

Decha betonowa BDO

Producenci betonowego drewna

Betonowe drewno to produkt, który na naszym rynku obecny jest od stosunkowo niedawna, nie ma więc zbyt wielu firm, które zajmują się wytwarzaniem tego typu wyrobów. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że to po prostu zwykły beton, więc proces jego produkcji nie jest zbyt skomplikowany. Żeby osiagnąć efekt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów potrzebne jest jednak wykorzystanie odpowiednich rozwiązań technologicznych oraz co oczywiste, znających się na swojej pracy fachowców. Najbardziej popularnymi firmami, które zajmują się produkcją wyrobów tego typu jest np. BDO – Betonowe Drewno (właścicielem marki jest 4GLOBE sp. z o.o.) i Bruk-Bet z drewnem ogrodowym Realit. Co oczywiste, wraz ze wzrostem popularności betonowego drewna na rynku pojawi się pewnie znacznie więcej producentów, ale dla klientów to tylko plus, będą mieli większe możliwości wyboru. Nie lubimy snuć teoretycznych rozważań, a przyznajemy szczerze, że największy kontakt mieliśmy z produktami BDO, więc postaramy się Wam napisać coś o wyrobach właśnie tej firmy.

BDO – Betonowe drewno

BDO to jak już wspomnieliśmy wcześniej, marka firmy 4GLOBE. Dosyć interesujące jest to, w jaki sposób pojawił się pomysł na betonowe drewno. Firma prowadziła ośrodek wypoczynkowy i  systematycznie co kilka lat była zmuszona do wymiany wszystkich powierzchni wykonanych z drewna naturalnego (ścieżek, podjazdów, tarasów). Z tego powodu wymyślono koncepcję, która miała łączyć w sobie piękny wygląd drewna naturalnego z  trwałością betonu.

Kwadrat betonowy BDO Betonowe drewno ogrodowe

Betonowe drewno ogrodowe – Kwadrat betonowy BDO

Betonowe drewno –  właściwości

 

Historia powstania marki BDO swoją drogą, ale i tak wszystkich interesują pewnie najbardziej właściwości produkowanego przez nią betonowego drewna. Trzeba przyznać, że wyglądają one całkiem obiecująco. Skupmy się może najpierw na walorach użytkowych. Przede wszystkim  należy wspomnieć o trwałości, która stanowi jedną z największych zalet betonowego drewna. Produkty wykonane z tego materiału są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Charakteryzują się niewielką nasiąkliwością, mrozoodpornością oraz niską ścieralnością. Z cech użytkowych na pewno można jeszcze docenić antypoślizgową strukturę, która sprawia, że nawet po mokrym drewnie wykonanym z betonu chodzi się przyjemnie i co najważniejsze – bezpiecznie. Skoro są zalety to muszą być też wady, prawda? No cóż, wyroby BDO są po prostu… ciężkie. 🙂 Nie jest to za bardzo zaskakujące biorąc pod uwagę sam materiał (beton), to jednak osoby, który będą wykładały większą powierzchnię muszą się przygotować na odrobinę wysiłku. Dla przykładu “Decha BDO” o powierzchni jednej sztuki wynoszącej 0,254 m kw. waży 27 kilogramów. Biorąc pod uwagę zalety (trwałość) nie jest to jakiś duży minus, ale chcieliśmy Was lojalnie o tym uprzedzić 🙂

Palisada betonowa BDO

Betonowe drewno ogrodowe – Palisada betonowa BDO

Betonowe drewno – wykonanie

Właściwości użytkowe są oczywiście bardzo ważne, ale czas napisać teraz jak to wszystko wygląda. W sumie możemy Wam już na to pytanie odpowiedzieć. Mówiąc krótko – jest nieźle, widać, że producent się przyłożył 🙂 Uwagę zwraca bardzo dokładne odwzorowanie słojów drewna, niewielkich spękań i sęków, które występują w drewnie naturalnym. Dbałość o szczegóły   jest tak duża, że gdzieniegdzie widać nawet śruby czy gwoździe! Z tego powodu bardzo trudno odróżnić wyroby BDO od pierwowzoru. W niektórych produktach (pnie, palisady) bardzo szczegółowo odwzorowano także korę, a tak naprawdę to jeszcze nie wszystko. BDO, aby możliwie  jak najbardziej upodobnić swój wyrób do “oryginału”, w ramach jednego elementu używa wielu form, dzięki czemu przy takim samym rozmiarze otrzymuje się kilka wersji produktu (pod względem układu słojów, spękań i sęków – tak jak ma to miejsce w zwykłym drewnie). Dużą zaletą jest również kolorystyka, która wygląda naturalnie, poza tym produkt jest barwiony w 100% masy, a nie tylko na zewnątrz.

Betonowe drewno ogrodowe - Pień betonowy BDO

Pień betonowy BDO

Betonowe drewno na taras i nie tylko

Betonowe drewno ma całkiem pokaźną liczbę zastosowań. Można je wykorzystać w ogrodzie, skwerze, parku lub innych terenach zielonych. Sprawdzi się jako nawierzchnia tarasu, ścieżek, chodników, a nawet podjazdów (w przypadku BDO producent dopuszcza ruch pojazdów o masie nieprzekraczającej dwóch i pół tony). Wspomnieliśmy o zastosowaniu, warto jeszcze dodać coś o samych produktach, których BDO przygotowało całkiem sporo. Do wykładania powierzchni służą dechy, dechy 1/2, deski, deski 1/2, kwadraty małe i duże. Ponadto w ofercie tego producenta można znaleźć wykonane z betonu palisady, pnie, donice, a  nawet kosze na śmieci – jak widać jest tego całkiem sporo.

Betonowe drewno – czy warto?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji, ale musimy przyznać, że oferta producentów wygląda całkiem ciekawie. Dzisiaj przyjrzeliśmy się tylko jednemu wytwórcy produktów tego typu, czyli firmie BDO, ale i tak przygotowana oferta zrobiła na nas wrażenie. Pod jakim względem najbardziej? Chyba postawimy na wygląd. Nawet nie spodziewaliśmy się jak szczegółowo potrafią być wykonane produkty z drewna betonowego. W połączeniu z ich bardzo dużą trwałością jest to ciekawa alternatywa dla drewna naturalnego, które mimo tego, że wygląda pięknie, to jednak – nie oszukujmy się – wymaga troskliwej i systematycznej pielęgnacji.

3 thoughts on “Betonowe drewno – pomysł na ciekawy ogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *