Dachówki cementowe – pokrycie dachowe na lata?

Dachówki cementowe to coraz częściej wybierane pokrycie dachowe i obecnie można już śmiało powiedzieć, że to godny rywal dla dachówek ceramicznych. Ich wygląd jest niemal identyczny, więc czym się różnią? Opisujemy najważniejsze właściwości dachówek betonowych i odpowiadamy na pytanie, czy jest to dobra alternatywa dla tradycyjnych pokryć.

Dachówki cementowe – z czego się je wytwarza?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie zbyt zaskakująca, ponieważ wskazuje na to już sama nazwa opisywanego pokrycia. Do wyprodukowania dachówek cementowych potrzebny jest oczywiście cement, a także piasek kwarcowy, woda oraz barwnik. Jak widać skład nie jest zbyt skomplikowany, ale to dobrze, ponieważ daje pewność wykonania produktu z surowców naturalnych, bez udziału niekorzystnych dla zdrowia substancji. Dachówki cementowe suszy się w formach w temperaturze 60°C. Warto wspomnieć, że wiązanie cementu nie powoduje zmian w uformowanej zaprawie. Poza tym w procesie produkcji nie powstają naprężenia termiczne, dzięki czemu zachowana zostaje stabilność wymiarowa. Gotowy produkt posiada nasiąkliwość na poziomie 2,5%, jest także odporny na uszkodzenia mechanicznie na poziomie dachówki ceramicznej.

Stosowane powłoki

Dachówka cementowa jest barwiona w masie, a następnie pokrywana specjalnymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Zwykle robi się to dwukrotnie, zarówno przed suszeniem, jak i po. Pozwala to na osiągnięcie takiego efektu estetycznego, jak w dachówkach ceramicznych. Tak naprawdę na pierwszy rzut oka ciężko je od siebie odróżnić. Obecna technologia umożliwia uzyskanie dowolnego wyglądu powierzchni (gładki, matowy, satynowy), poza tym wszystkie mikropory są pozamykane, co zapewnia wysoką trwałość. Producenci udzielają na ogół 30-40 lat gwarancji, a szacowana żywotność to nawet 70-80 lat!

Najczęściej spotykane dachówki cementowe to esówki oraz rzymskie
Najczęściej spotykane dachówki cementowe to esówki lub rzymskie

Wymiary i waga dachówki cementowej

Dachówki betonowe charakteryzują się na ogół większymi rozmiarami niż tradycyjne dachówki z ceramiki. Najczęściej spotykane modele mają długość 42 cm i szerokość 33 cm, co przekłada się na zużycie około 10 szt. na 1 m kw. lub 15 szt. przy wymiarach 41×24 cm. Można oczywiście spotkać dachówki wielkoformatowe, więc wybór jest naprawdę spory. Warto jeszcze przy tej okazji wspomnieć o wadze dachówek. Modele betonowe, choć należą oczywiście do pokryć ciężkich, są jednak lżejsze od ich ceramicznego odpowiednika. 1 m kw. ma masę około 45 kg, natomiast w przypadku ceramiki może być to nawet 75 kg (w przypadku karpiówki). Masa dachówek wymaga oczywiście zastosowania odpowiednio wytrzymałej więźby, jednak ma to też dużo zalet. Dachówka betonowa ogranicza hałas dobiegający z zewnątrz budynku (np. odgłosy padającego deszczu), poza tym w upalne dni nie odczuwa się aż tak bardzo wysokiej temperatury, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu.

Dachówki betonowe – wzory

Jeśli chodzi o wzory dachówki cementowej to można oczywiście wybierać spośród wielu. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że dostępna gama form i kolorów jest mniejsza niż przy dachówce ceramicznej. Najczęściej spotyka się klasyczne dachówki faliste m.in. esówki, podwójne esówki, rzymskie, podwójne rzymskie itp. Ich uniwersalny wygląd sprawia, że będą pasować do niemal każdego budynku. Oczywiście na rynku można znaleźć np. dachówki płaskie prostokątne, które sprawdzą się idealnie w nowoczesnych obiektach. W tym miejscu należałoby jeszcze wspomnieć o przydatnych rozwiązaniach, które stosują producenci w swoich dachówkach, czyli np. wypukły rąbek wzdłużny albo zapory wodne, dzięki którym jest możliwy szybki odpływ wody z dachu. Zdarzają się również podwójne, wzmacniane żebra w części spodniej (poprawiają stabilność pokrycia) albo specjalne wypustki, które gwarantują optymalne rozłożenie ciężaru.

Dachówki cementowe – na jakie dachy?

Tak naprawdę dachówką betonową można pokryć konstrukcje o niemal dowolnym kształcie. Najbezpieczniej jest układać dachówki cementowe na dachu o kącie nachylenia od około 22-25°, jednak nie ma przeszkód, żeby wykorzystać je też na tych bardziej płaskich o minimalnym nachyleniu nawet 10°. Decydując się na dachówkę betonową, można oczywiście wybrać kompletny system, dzięki czemu wszystkie elementy dachu będą ze sobą spójne, a całość będzie wyglądać bardzo estetycznie.

Dachówka betonowa może być układana na dachach o najróżniejszym kształcie
Dachówka betonowa może być układana na dachach o najróżniejszym kształcie

Pokrycie z dachówek betonowych – czy warto?

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu macie jeszcze jakieś wątpliwości związane z wyborem tego pokrycia dachowego to zupełnie niepotrzebnie. Przy niemal takich samych właściwościach jak w przypadku dachówek ceramicznych, wersja cementowa jest tańsza. Związane jest to przede wszystkim z procesem produkcyjnym. Dachówki ceramiczne są wypalane w bardzo wysokich temperaturach (nawet 1000°C), natomiast wersja cementowa jest suszona w 60°C. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii (nawet o 70%!). Nie trzeba chyba dodawać jakie ma to przełożenie na koszt zakupu gotowego produktu. 😉 Dodając do atrakcyjnej ceny estetyczne wykonanie, wysoką wytrzymałość mechaniczną, niską nasiąkliwość, mrozoodporność czy tłumienie hałasów z zewnątrz otrzymujemy naprawdę ciekawą propozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *