Domy z gliny i słomy: “lepianki” czy nowoczesne budynki?

Domy naturalne

Ciekawe jakie są Wasze pierwsze skojarzenia z materiałami, które można znaleźć w tytule naszego artykułu. Glina? Owszem, wiecie, że można z niej zrobić garnki, pewnie nawet widzieliście na jakichś filmach koło garncarskie i kogoś kto tworzył naczynia w ten sposób, ale bądźmy szczerzy, ile osób ma coś glinianego w domu? Garstka, reszta najprawdopodobniej zetknęła się z czymś takim w muzeum. 😉 Słoma…? Tu pewnie macie skojarzenia z wiejskimi krajobrazami i porozrzucanymi po żniwach na polach belami i snopkami słomy, kto był w skansenie też pewnie kojarzy strzechę na dachach starych chałup. No dobrze, a dom z gliny i słomy? Mamy pewne podejrzenia, że w Waszych głowach rysują się teraz wizje jakichś afrykańskich lepianek, więc gdy Wam powiemy, że właśnie z gliny i słomy można zbudować całkiem nowoczesny dom to wyda się to Wam małą abstrakcją. 🙂 Udowadniamy, że tak nie jest.

Domy z gliny i słomy

Domy z gliny i słomy źródło: www.naturalnydom.com

Domy z gliny i słomy – zalety

Domy z gliny są przede wszystkim (choć oczywiście nie tylko) dla tych osób, którym zależy na stosowaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska i “byciu eko”. Wykorzystywane w tego typu budowlach materiały nie wymagają (lub wymagają znacznie mniejszego) nakładu energii na produkcję. Wystarczy wspomnieć, że potrzebny do zbudowania domu tego typu nakład energii może być nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku typowych technik budowlanych! Co ciekawe, produkty naturalne kojarzą się raczej z pewnego rodzaju ekskluzywnością i co za tym idzie wyższą ceną, jednak w przypadku domów z gliny i słomy może być… o wiele taniej. OK, a co mogłoby przyciągnąć do wykonania domu z gliny i słomy “przeciętnego Kowalskiego”? Właśnie niskie koszty! Glina, słoma czy drewno, które są niezbędne do wykonania tego typu domów są ogólnie dostępne i niedrogie, co obniża znacznie koszt budowy, poza tym domy z gliny posiadają stosunkowo prostą konstrukcję, co zmniejsza wydatki na robociznę. Często zdarza się również, że budynki z gliny stawiane są własnoręcznie przez przyszłych właścicieli i niekoniecznie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka! No dobrze, ale czy poza naturalnością i przyjaznością dla środowiska glina ma jeszcze jakieś zalety? Pewnie, że tak, jest ich naprawdę mnóstwo. Pierwszą z nich jest utrzymywanie odpowiedniego mikroklimatu w domu. Ściany z gliny w naturalny sposób pochłaniają i oddają wilgoć, dzięki czemu w pomieszczeniach utrzymuje się optymalny poziom wilgotności. Kolejną zaletą jest to, że ściany wykonane z gliny i słomy mają znakomite właściwości izolacyjne i to zarówno pod względem izolacyjności akustycznej, jak i izolacyjności termicznej. Co ciekawe, zalet pod tym względem jest więcej i nie chodzi tu tylko o bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Ściany z gliny magazynują ciepło, co zmniejsza znacznie wydatki na ogrzewanie, poza tym domy z gliny zapewniają przyjemne ciepło zimą i chłód latem. Glina jest również materiałem niepalnym, dlatego budynki wykonane z tego materiału są odporne na ogień. Plusów jak widać jest sporo i tak się zastanawiamy, czy o czymś nie zapomnieliśmy… Właśnie, trzeba dodać jeszcze koniecznie informację o walorach zdrowotnych gliny. Według współczesnych badań posiada ona właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne (glina ogranicza ilość kurzu w powietrzu, poza tym hamuje rozwój grzybów, dzięki czemu w glinianych domach znajduje się zdecydowanie mniejsza ilość alergenów).

Dom z gliny i słomy w trakcie powstawania  źródło: www.naturalnydom.com

Dom z gliny i słomy w trakcie powstawania źródło: www.naturalnydom.com

Domy z gliny i słomy – wady

Rozpisaliśmy się Wam o zaletach domów naturalnych wykonanych z gliny i słomy, ale tak jak w innych dziedzinach trudno znaleźć coś co miałoby tylko i wyłącznie zalety, tak i w przypadku budowania z gliny istnieją pewne wady. Nie da się ukryć, że budownictwo naturalne w naszym kraju dopiero raczkuje, dlatego mogą pojawić się pewne trudności z uzyskaniem niezbędnej wiedzy potrzebnej do budowy takiego domu lub np. znalezienia odpowiedniej ekipy, która podjęłaby się jego wybudowania. Oczywiście ta sytuacja z pewnością będzie się zmieniać na lepsze wraz ze wzrostem popularności tego typu budynków. Jakie są jeszcze ich minusy? Domy z gliny i słomy są nieco mniej wytrzymałe i odporne na wpływ warunków atmosferycznych od standardowych konstrukcji, chociaż według przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań mogą one wytrzymać podmuchy wiatru rzędu 120 km/h! Minusem, szczególnie przy niewielkich działkach, gdzie każdy metr jest na wagę złota, może być również to, że ściany w domach z gliny są bardzo grube – ich szerokość waha się do kilkudziesięciu centymetrów do nawet metra! Warto jeszcze wspomnieć, że podczas budowy trzeba bardzo uważać na wykorzystanie gliny o zbyt dużej kurczliwości, co mogły spowodować powstawanie pęknięć na ścianach.

Lepianki czy jednak nowoczesne domy?

Domy z gliny i słomy to temat wywołujący kontrowersje, ale wynika to raczej z tego, że jest to nowe (choć wywodzące się z tradycyjnych metod) rozwiązanie, więc niektórzy podchodzą do tego jak do jeża… czyli raczej nieufnie. 😉 Niepotrzebnie. Oczywiście domy z gliny posiadają swoje wady o których Wam wspomnieliśmy, ale liczba zalet jest naprawdę duża, więc tego typu budowle mogą być znakomitym rozwiązaniem dla osób poszukujących przyjaznych dla środowiska rozwiązań. To na pewno nie ostatni post na naszym blogu dotyczący budownictwa naturalnego, tak naprawdę dopiero rozpoczynamy ten temat, więc możecie spodziewać się kolejnych artykułów. Już niebawem napiszemy Wam krótko o podstawowych technikach budowy domów z gliny, a konkretnie o rodzajach ścian wykonanych z tych materiałów, co dzisiaj pominęliśmy, aby nasz artykuł nie rozrósł się do zbyt dużych rozmiarów. 🙂
Zanim jednak zakończymy chcielibyśmy jeszcze poznać Wasze zdanie na ten temat. Domy z gliny, dla Was to jednak tylko – chociaż może w nieco nowocześniejszej formie – lepianki i sami raczej nie odważylibyście się w czymś takim zamieszkać, czy uważacie to za świetny pomysł? Druga rzecz – gdzie takie domy najlepiej budować? Nasza siedziba mieści się w otulinie Puszczy Kampinoskiej (gmina Leoncin), więc nasuwa się od razu pytanie czy bliskość parku narodowego to zaleta czy wada? Zachęcamy gorąco do dyskusji i to nie tylko mieszkańców gminy Leoncin, ale każdego! 🙂

3 thoughts on “Domy z gliny i słomy: “lepianki” czy nowoczesne budynki?

  1. to zależy jak kto woli. Niektórym będize odpowiadać lepianka… Ja raczej tak jak przedmówca wybiorę inne rozwiązania w tym zakresie. Może nie od razu murowaną kolubrynę, ale na przykład ciekawy, mały, domek drewniany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *