Gwoździarka – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Gwoździarka to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi, którego zalety docenią nie tylko profesjonaliści, ale również majsterkowicze. Oczywiście, żeby być zadowolonym z zakupu, należy zwrócić szczególną uwagę na różne parametry urządzenia. Praca ze źle dobranym sprzętem potrafi być naprawdę uciążliwa. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą gwoździarkę.

Na rynku można znaleźć gwoździarki pneumatyczne, gazowe i akumulatorowe
Na rynku można znaleźć gwoździarki pneumatyczne, gazowe i akumulatorowe

Gwoździarka – działanie

Gwoździarka to urządzenie, które zastępuje klasyczny młotek, pozwalając znacznie przyspieszyć wykonywanie wielu prac. Elektronarzędzie będzie służyć świetnie do łączenia różnorodnych elementów zrobionych przede wszystkim z drewna, ale poradzi sobie nawet z takimi materiałami jak metal albo beton. Zastosowanie gwoździarki pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, poza tym umiejętne korzystanie z urządzenia zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych urazów, które mogłyby się pojawić przy tradycyjnym wbijaniu gwoździ. Wykorzystanie elektronarzędzia tego typu sprawia, że gwóźdź można wbić tak naprawdę jednym ruchem, bez konieczności używania siły fizycznej. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest użycie zwykłego młotka, czyli na przykład w miejscach o utrudnionym dostępie. Rozwój technologiczny sprawia jednak, że na rynku można znaleźć już urządzenia, które pozwalają na wbijanie gwoździ pod dowolnym kątem.

Gdzie najlepiej sprawdza się pistolet do gwoździ?

Pistolet do gwoździ to podstawowe wyposażenie m.in. dekarzy, którym znacznie ułatwia wykonanie wszystkich prac. To oczywiście nie jedyny obszar zastosowania gwoździarki, ponieważ sprawdzi się ona znakomicie przy montażu najróżniejszych elementów, tapicerowaniu, obróbce drewna itp. Jak wspominaliśmy już wcześniej w naszym artykule, urządzenie tego typu jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla profesjonalistów, ale także amatorów, majsterkowiczów itp. Gwoździarka pozwala na wydatne ograniczenie ilości czasu, który trzeba poświęcić na wykonanie konstrukcji z drewna.

Gwoździarka znacznie przyspiesza powstawanie różnych konstrukcji z drewna
Gwoździarka znacznie przyspiesza powstawanie różnych konstrukcji z drewna

Typy gwoździarek

Na rynku można znaleźć różne rodzaje gwoździarek, które różnią się specyfiką, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Często wybieranym wariantem są gwoździarki pneumatyczne. Działają one dzięki sprężonemu powietrzu, które jest dostarczane z zewnętrznego kompresora. Pompuje się je do cylindra, gdzie porusza tłok, co w efekcie pozwala na wbicie gwoździa. Minusem tego typu wbijarek jest konieczność posiadania kompresora, ponieważ bez niego urządzenie po prostu nie zadziała. Jeśli nie odpowiada nam takie rozwiązanie, można pomyśleć o zakupie gazowego pistoletu do gwoździ. Znajduje się w nim zbiornik (naboje) z gazem propan-butan, który odpowiada za działanie urządzenia. Niewielkie, w pełni kontrolowane eksplozje umożliwiają szybkie i precyzyjne wbicie gwoździ. Trzeci rodzaj gwoździarek to modele akumulatorowe, które są chyba najporęczniejszym rozwiązaniem spośród wszystkich.

Gwoździe do wbijarek mogą znajdować się w magazynku bębnowym lub taśmowym
Gwoździe do wbijarek mogą znajdować się w magazynku bębnowym lub taśmowym

Gwoździarka – na jakie parametry zwracać uwagę?

Oprócz podjęcia decyzji jakiego rodzaju gwoździarki potrzebujemy (pneumatyczna, gazowa, akumulatorowa), warto zwrócić również uwagę na inne rzeczy, które mają duży wpływ na komfort pracy z urządzeniem. Bardzo istotny jest np. typ magazynka. Można znaleźć modele bębnowe i taśmowe. Ten pierwszy pomieści nawet kilkaset gwoździ, więc jest to świetne rozwiązanie dla profesjonalistów (zapewnia wysoką wydajność). Modele taśmowe są z kolei zdecydowanie mniej pojemne, jednak rekompensują to świetną poręcznością i niższą wagą, dlatego z ich obsługą poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia. Istotną rzeczą jest też sam mechanizm wbijania gwoździ. W modelach spustowych, jak już sama nazwa wskazuje, wbicie gwoździa następuje po naciśnięciu cyngla. W gwoździarkach dotykowych wystarczy przyłożyć urządzenie do danej powierzchni, a wbijanie gwoździa następuje w sposób automatyczny.

Mamy nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy Wam tematykę gwoździarek. Jak widać jest to urządzenie, które docenią nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy i majsterkowicze. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na typ gwoździarki i jej parametry, co pozwoli dobrać najbardziej dopasowane do potrzeb urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *