Płynny jastrych cementowy WEBER.floor FLOW, czyli o jastrychu szczegółowo i ogólnie

Jastrych WEBER.floor FLOW

Zastanawiając się o czym ciekawym możemy Wam tym razem napisać, wpadła nam w ręce informacja (zresztą nie tylko informacja, bo i sam produkt również ;)) o nowości w ofercie marki WEBER, jakim jest płynny jastrych cementowy WEBER.floor FLOW. Nie chcieliśmy jednak, żeby ten post był tylko suchą notką prasową, więc postanowiliśmy nadać mu formę nieco poradnikową i opowiedzieć też o jastrychach ogólnie. Pewnie nie każdy z Was słyszał nawet taką nazwę, nie mówiąc o szczegółach, więc zgodnie z zasadą, że lepiej wiedzieć więcej niż mniej zapraszamy do lektury. 🙂

Jastrych WEBER.floor FLOW

Jastrych WEBER.floor FLOW

Jastrych – co to?

Zaczynamy ciekawostką lingwistyczną. 😉 Słowo “jastrych” jest pochodzenia greckiego (“όστρακον”, ostrakon), a do polszczyzny przywędrowało z języka niemieckiego (“estrich”) i oznacza wylewkę. Ten króciutki wstęp już nieco rozjaśnia do czego jastrych służy, czas więc przejść do szczegółów. Jastrych jest jednorodną warstwą stworzoną z mieszaniny o konsystencji sypkiej, elastycznej lub ciekłej, która z czasem twardnieje stając się bezspoinową posadzką lub podkładem pod podłogę (jej wierzchnią warstwę mogą stanowić wtedy płytki [np. ceramiczne, kamienne], panele, wykładziny [dywanowe, PCV] itp.). Jastrych, poza chyba najważniejszą cechą, czyli wyrównaniem powierzchni przed położeniem docelowego materiału na posadzki, może (zależnie od rodzaju) spełniać także inne funkcje, takie jak choćby stanowienie bariery ogniowej, akustycznej lub przeciwwilgociowej. Wykorzystanie jastrychu jest również idealne do ogrzewania podłogowego – zapewnia on odpowiednie przewodzenie ciepła przy zachowaniu elastyczności, a podłoga nagrzewa się o wiele szybciej niż w tradycyjnych wylewkach cementowych. Gotowe jastrychy także łatwiej i szybciej rozprowadza się na powierzchni oraz uzyskują one swoje docelowe właściwości po krótszym czasie.

Rodzaje jastrychów

Napisaliśmy ogólnie o właściwościach jastrychów, a teraz wspomnimy jeszcze w telegraficznym skrócie o ich rodzajach. Dzisiaj zajmujemy się przede wszystkim jastrychami mokrymi, jednak dla formalności musimy również zasygnalizować, że istnieje także wersja sucha w postaci gotowych płyt gipsowo-kartonowych oraz gipsowo-włóknowych. Wróćmy jednak do jastrychu w postaci gotowych mieszanek. Najczęściej stosowane są ich dwa rodzaje, czyli jastrychy cementowe oraz jastrychy anhydrytowe (środkiem wiążącym jest tu anhydryt naturalny [pochodna gipsu] lub syntetyczny). Z kronikarskiego obowiązku należy wymienić jeszcze zdecydowanie mniej popularne odmiany, czyli jastrych magnezytowy i asfaltowy.
Tak prezentuje się klasyfikacja jastrychów pod względem składu, ale musimy jeszcze koniecznie wspomnieć o podziale bazującym na sposobie wbudowania. Rozróżniamy ich trzy rodzaje. Pierwszą jest jastrych zespolony na stałe z podłożem; wylewa się go bezpośrednio na konstrukcję np. stropu. Drugim typem jest jastrych ułożony na warstwie rozdzielającej, którą może stanowić np. folia budowlana lub papa podkładowa. Ostatnim rodzajem jest tzw. jastrych pływający, który rozprowadza się w taki sposób, że nie styka się on bezpośrednio z konstrukcją (np. stropu) ani ze ścianami. W tym wypadku warstwy posadzki wyglądają tak (strop, warstwa izolacyjna, warstwa rozdzielająca, jastrych).

Płynny jastrych cementowy WEBER.floor FLOW

Teraz gdy już wiadomo więcej o jastrychach ogólnie, możemy przejść do bohatera naszego posta, czyli do płynnego jastrychu cementowego WEBER.floor FLOW. Wyroby marki WEBER już gościły na naszym blogu, pisaliśmy np. o tynku AquaBalance, ale trudno się temu dziwić – WEBER to naprawdę wysoka półka, a w ofercie firmy można znaleźć często innowacyjne rzeczy. Czym jest zatem dokładnie WEBER.floor FLOW?

 

Rozprowadzanie jastrychu WEBER.floor FLOW jest bardzo proste

Rozprowadzanie jastrychu WEBER.floor FLOW jest bardzo proste

 
To płynny jastrych zbrojony włóknami polipropylenowymi mający formę suchej mieszanki gotowej do użycia po wymieszaniu z wodą. Dużą jego zaletą jest uniwersalność, można go wykorzystać do różnego rodzaju podkładów podłogowych: związanych z podłożem cementowym, na warstwie rozdzielającej (folia, papa), także na izolacjach akustycznych. Sprawdzi się też świetnie przy ogrzewaniu podłogowym, zarówno wodnym, jak i elektrycznym. WEBER.floor FLOW można z powodzeniem wykorzystać pod różne rodzaje podłogowych materiałów wykończeniowych (płytki ceramiczne i kamienne, panele oraz wykładziny dywanowe). Zalet jastrychu cementowego WEBER.floor FLOW jest jednak więcej. Ma niski skurcz liniowy, właściwości samopoziomujące, szybko schnie (ruch pieszy już po 24h), a dzięki wzmocnieniu włóknami polipropylenowymi osiąga wysoką wytrzymałość. Jastrych WEBER.floor FLOW można stosować również w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, co stanowi jego przewagę nad jastrychami anhydrytowymi. Jeśli chodzi o sposób rozprowadzania to jest on możliwy zarówno za pomocą maszyn, jak i ręcznie. Właściwości płynnego jastrychu cementowego WEBER.floor FLOW są naprawdę świetne, to jednak największe wrażenie wywarła na nas… oszczędność czasu. Na zakończenie zostawiamy Was z krótkim filmem, który pokazuje jak szybko można przygotować i rozprowadzić jastrych WEBER.floor FLOW w porównaniu do tradycyjnych wylewek cementowych.

2 thoughts on “Płynny jastrych cementowy WEBER.floor FLOW, czyli o jastrychu szczegółowo i ogólnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *