Kolor pustaków ceramicznych

Pustaki ceramiczne i ich barwa

Pamiętacie, pisaliśmy Wam kiedyś na blogu o najpopularniejszych materiałach wykorzystywanych do wznoszenia ścian, czyli o ceramice i betonie komórkowym. Staraliśmy się możliwie jak najdokładniej przedstawić ich parametry, wskazać wady oraz zalety i mamy cichą nadzieję, że artykuł Wam się przydał. Jeśli ktoś na naszego bloga trafił dopiero teraz to oczywiście zachęcamy do nadrobienia zaległości i podrzucamy Wam link (artykuł o ceramice i gazobetonie). Dzisiejszy temat w pewnej mierze wiąże się z poprzednim, bo znów napiszemy Wam o ceramice, ale postanowiliśmy ugryźć temat z nieco innej strony. 😉 Tym razem zastanowimy się nad… kolorem pustaków. 🙂 Zanim przejdziemy do rzeczy chcieliśmy się jeszcze nieco na początku zastrzec, bo o ile zawsze staramy się wyczerpać temat możliwie jak najlepiej, to nasz dzisiejszy post ma postać nieco luźniejszych rozważań, co oczywiście wcale nie oznacza, że nie znajdziecie w nim solidnej porcji informacji.

Pustaki Wienerberger Porotherm – kolor

Już z nagłówka można wywnioskować skąd się wziął pomysł na nasz artykuł. Otóż oglądając produkty firmy Wienerberger można zauważyć ich intensywną barwę, która wyróżnia pustaki Porotherm spośród innych wyrobów tego typu – jest wyraźnie ciemniejsza. Co ciekawe, kolor pustaków Wienerberger jest podobnie intensywny niezależnie od zakładu produkcyjnego z którego pochodzą. Postanowiliśmy nieco ten temat podrążyć. Na początek hipoteza, którą można czasami spotkać na niektórych forach w internecie. Mówi ona o dodawaniu przez producenta podczas produkcji barwników, po to aby uzyskać odpowiedni efekt. No dobrze, ale po co miałby to robić? Konkurencja na rynku materiałów budowlanych – jak zresztą niemal w każdej dziedzinie – jest dość duża, a decyzje klientów mogą być nie zawsze do końca racjonalne, intensywna barwa może podświadomie sugerować wysoką jakość produktu. Klienci często podejmują decyzję o zakupach pod wpływem emocji i nie ukrywajmy – wyglądu. Jeśli produkt odpowiednio się prezentuje wywołuje to przeświadczenie o jego jakości i kojarzy się z bezpieczeństwem. Oczywiście wygląd nie zawsze idzie w parze z odpowiednimi parametrami, dlatego dużą rolę mają do spełnienia np. doradcy w dobrych składach budowlanych, którzy podpowiedzą na jakie parametry zwracać uwagę. Wróćmy jednak do tematu. Co ciekawe, mimo pojawiających się czasami opinii o barwnikach w pustakach Porotherm, producent zdecydowanie temu zaprzecza. Taką informację uzyskaliśmy od jednego z przedstawicieli tej firmy, również w internecie można znaleźć opinię ekspertów firmy Winerberger na ten temat (klik).

Kolor pustaków Wienerberger Porotherm.

Wienerberger Porotherm

Kolor pustaków ceramicznych – skąd się bierze?

Jeśli nie barwniki to w takim razie co? Już wyjaśniamy. Głównym czynnikiem decydującym o barwie gotowych pustaków jest materiał z którego został wykonany (glina). Jej skład może różnić się od miejsca wydobywania, zresztą nie muszą to być nawet inne złoża (czasami nieznaczne różnice można zaobserwować nawet w glinie pochodzącej z jednego złoża, ale wydobytej z innej głębokości!). Glina może się więc różnić zawartością związków żelaza, które podczas wypalania utleniają się, nadając pustakom ostateczną barwę. No dobrze, ale czy kolor pustaków ma jakiekolwiek znaczenie, poza ładnym wyglądem? Nie. W budownictwie ze względów bezpieczeństwa bardzo dużą uwagę przykłada się do jakości produktów, które zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać surowe normy. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące elementów murowych to odpowiada za nie norma PN-EN 771-1, której pierwsza część dotyczy właśnie elementów ceramicznych. Określa ona charakterystykę i właściwości użytkowe między innymi pustaków ceramicznych.

Kolor pustaków – ważny czy nie?

Jak widać kolor pustaków nie ma większego znaczenia pod względem ich właściwości użytkowych, warto więc kierować się innymi, naprawdę istotnymi parametrami, takimi jak wytrzymałość, izolacyjność termiczna i akustyczna, paroprzepuszczalność itp. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, które nas dzisiaj zaprzątało, czyli o stosowanie przez producentów (choćby wspomnianego dzisiaj Wienerbergera) barwników w swoich produktach, to zostawiamy je otwarte. A Wy jakie macie zdanie na ten temat? Zachęcamy do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *