Lakier do drewna – zabezpieczanie parkietów i podłóg drewnianych

Lakiery do drewna – najpopularniejsza metoda ochrony parkietów i podłóg

Pamiętacie, nasz poprzedni artykuł poświęcony był zabezpieczaniu podłóg drewnianych, a konkretnie olejom do drewna. Nie chcemy zostawiać tego tematu niedokończonego, więc dzisiaj skupimy się na drugiej metodzie pozwalającej na odpowiednią ochronę podłóg i parkietów, czyli na lakierach. Oleje do drewna zyskują co prawda coraz większą popularność, to jednak lakiery wciąż są najczęściej wykorzystywanym sposobem zabezpieczania drewnianych powierzchni w domu, więc nie wypadałoby o tym nie napisać. 🙂 Z artykułu będziecie mogli się dowiedzieć m. in. o rodzajach lakierów do drewna, ich zastosowaniu oraz sposobie nakładania.

Lakier do drewna i pokryta nim podłoga

Drewniana podłoga pokryta lakierem

Dlaczego lakier do drewna?

Na początku trzeba zadać sobie pytanie o to, do podłóg wykonanych z jakich gatunków drewna można zastosować lakier? Odpowiedź odkrywa jedną z największych zalet lakierów… stosować można je po prostu wszędzie. 🙂 O ile oleje sprawdzą się tylko przy twardych odmianach to lakier można z powodzeniem wykorzystać także przy miękkim drewnie (sosna, świerk, topola, wierzba itp.). Lakier do drewna tworzy na powierzchni powłokę, która jest bardzo wytrzymała, chroni więc znakomicie parkiet przed różnego rodzaju zarysowaniami i ścieraniem. Podłoga pokryta lakierem dłużej zachowuje swój idealny wygląd niż ma to miejsce przy powierzchni poddanej olejowaniu. Oczywiście trzeba również wspomnieć, że lakier do drewna nie posiada tylko i wyłącznie zalet. Nie można go na przykład uzupełniać miejscowo, na co pozwala podłoga zabezpieczona olejem. W przypadku lakieru konieczna jest całościowa renowacja, czyli zerwanie starej powłoki poprzez cyklinowanie i położenie nowej warstwy. Oczywiście obecnie oferowane na rynku lakiery do parkietów (np. lakier HARTZ-LACK Heavy Duty) są na tyle trwałe, że nawet przy intensywnym użytkowaniu pomieszczeń wytrzymają w nienagannym stanie minimum kilka lat.

Lakier do parkietów HARTZ-LACK Heavy Duty

Lakier do parkietów HARTZ-LACK Heavy Duty

Rodzaje lakierów i wygląd podłogi

Aktualnie oferta producentów jest na tyle szeroka, że łatwo znaleźć lakier do drewna za pomocą którego możliwe jest osiągnięcie oczekiwanego efektu (można uzyskać nie tylko błyszczącą powierzchnię, ale także satynową, półmatową, a nawet matową). Lakiery wodne wydobywają naturalny kolor oraz strukturę drewna, natomiast lakiery rozpuszczalnikowe nadają mu poza tym delikatny, złotawy odcień. Skoro już dotarliśmy do rodzajów lakierów to warto w kilku słowach przedstawić ich charakterystykę. Lakier do drewna wodny (wodorozcieńczalny) jest elastyczny, odporny na wilgoć, ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, poza tym bardzo szybko schnie. Dużą zaletą tego typu lakierów jest również brak nieprzyjemnego zapachu podczas ich nakładania i schnięcia, minusem jest z kolei trudniejsza aplikacja – nieumiejętne nanoszenie może spowodować uzyskanie powłoki o mniejszej wytrzymałości. Lakiery rozpuszczalnikowe posiadają podobne parametry do wodnych, ale ryzyko ich złego nałożenia jest o wiele mniejsze, wadą jest natomiast bardzo nieprzyjemny zapach podczas lakierowania oraz schnięcia preparatu. Lakiery rozpuszczalnikowe schną również wolniej od wodorozcieńczalnych. Poza rodzajem rozpuszczalnika, lakiery do drewna można również sklasyfikować pod względem występujących w ich składzie żywic (lakiery epoksydowe, lakiery poliuretanowe, lakiery chemoutwardzalne).

Nakładanie lakieru do drewna

Podłoga przed rozpoczęciem lakierowania powinna być oczywiście odpowiednio przygotowana. Najlepszym rozwiązaniem będzie jej wycyklinowanie, co pozwoli usunąć wszystkie nierówności i uzyskać gładką powierzchnię. Po tym zabiegu warto zastosować odpowiedni lakier podkładowy (np. lakier HARTZ-LACK A Ground), który zapobiegnie zmianie koloru drewna po nałożeniu lakieru nawierzchniowego, zwiększy jego wydajność oraz poprawi wytrzymałość całej powłoki.

Lakier podkładowy HARTZ-LACK A Ground

Lakier podkładowy HARTZ-LACK A Ground

W tym miejscu zróbmy może małą dygresję. Pewnie zwróciliście uwagą na fakt, że polecamy Wam produkty marki HARTZ-LACK. Jest to firma działająca w Polsce już od 20 lat, a jakość jej produktów sprawia, że bardzo często są one wybierane przez profesjonalnych parkieciarzy. Lakiery HARTZ-LACK są dostępne również na rutkowscy.pl i z doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że są przez naszych klientów bardzo chwalone. Wróćmy teraz jednak do samego lakierowania. 🙂 Lakier do drewna należy nakładać za pomocą pędzla, specjalnego aplikatora lub wałka (wałek stosuje się jedynie do lakieru bezbarwnego, w przypadku wersji kolorystycznej jego użycie mogłoby spowodować nierównomierne rozprowadzenie pigmentów!).

Lakierowanie podłogi

Lakierowanie podłogi

 

Lakier do podłóg drewnianych (oczywiście po wcześniejszym, dokładnym wymieszaniu) rozprowadza się wzdłuż słojów drewna. Najczęściej stosuje się dwie lub trzy warstwy lakieru, a najbardziej optymalnym czasem po którym można położyć kolejną warstwę jest kilkanaście godzin (zbyt krótki odstęp czasowy mógłby spowodować zawilgocenie podłogi, a co za tym idzie powstanie wybrzuszeń na powierzchni, natomiast nałożenie kolejnej warstwy zbyt późno mogłoby doprowadzić do niezwiązania się warstw między sobą). Do utwardzenia lakieru dochodzi najczęściej w czasie od 1 do 3 dni, natomiast normalne użytkowanie pomieszczeń (np. wnoszenie mebli itp.) można rozpocząć po kilku dniach – oczywiście czas oczekiwania zależy od konkretnego preparatu.
Mamy nadzieję, że nasze artykuły o lakierach i olejach do drewna trochę Wam ten temat przybliżyły i będziecie mogli teraz świadomie wybrać sposób zabezpieczenia własnej podłogi. 🙂

One thought on “Lakier do drewna – zabezpieczanie parkietów i podłóg drewnianych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *