Obrzeża uniwersalne (ogrodowe) Natan Plast

Obrzeża uniwersalne, trawnikowe i ogrodowe – Natan Plast

Mamy nadzieję, że nasz ostatni artykuł o farbach do ścian Wam się przydał, w końcu sezon remontowy tak jak i wakacyjny rozkręcił się chyba na dobre. Dzisiaj wracamy jednak do tematu, który w ostatnim czasie dość często wykorzystujemy, mianowicie do ogrodu. Bądźmy szczerzy, wiosna i lato to chyba najlepszy czas, aby coś zmienić w przestrzeni wokół domu, a jak wiadomo podwórko to wizytówka każdej posesji. 🙂 Brzmi to może nieco sloganowo, ale w końcu odwiedzając kogoś co pierwsze rzuca nam się w oczy? Właśnie, ciekawie urządzony ogród, zadbany trawnik oraz inne elementy (np. drewniana architektura ogrodowa) są wizytówką każdej posesji. Jak wiadomo świetny efekt to składowa wielu małych szczegółów – wystarczy, żeby jeden nie współgrał z resztą, aby wszystko zepsuć. My chcieliśmy dzisiaj przyjrzeć się obrzeżom uniwersalnym. Ostatnimi czasy “wpadły nam w ręce” produkty firmy Natan Plast, dlatego o obrzeżach uniwersalnych napiszemy właśnie na ich przykładzie. Oczywiście na rynku dostępni są także inni producenci tego typu wyrobów, dlatego klienci mają naprawdę w czym wybierać. My, tak jak już wspominaliśmy, zajmiemy się produktami firmy Natan Plast, bo trzeba przyznać, że oferowane przez nich obrzeża uniwersalne prezentują się całkiem interesująco.

Obrzeża uniwersalne Natan Plast - przykładowa aranżacja

Obrzeża uniwersalne Natan Plast – przykładowa aranżacja

Po co w ogóle stosować obrzeża ogrodowe?

Jedną z pierwszych rzeczy o której się myśli chcąc zaaranżować przestrzeń na posesji jest jej nawierzchnia. Podjazd, chodniki, ścieżki – trzeba dokładnie przemyśleć zarówno ich rozplanowanie na działce, materiał z którego zostaną wykonane, jak i kształt. I tu powoli dochodzimy do sedna naszego artykułu. Aby nawierzchnia prezentowała się idealnie, musi być odpowiednio ułożona, z dbałością o wszystkie detale. Z pomocą przychodzą właśnie obrzeża uniwersalne, dzięki którym można nie tylko odpowiednio wykończyć proste powierzchnie, ale stworzyć także łuki lub okręgi znacznie je tym samym urozmaicając.

Powierzchnia z kostki ograniczona obrzeżem Natan Plast

Powierzchnia z kostki ograniczona obrzeżem Natan Plast

Obrzeże uniwersalne – czy rzeczywiście tak uniwersalne?

Obrzeża uniwersalne dają ogromne możliwości kształtowania różnych przestrzeni, np. ogrodów lub parków. Co ciekawe, można je bez obaw wykorzystać do najróżniejszych materiałów takich jak kostka brukowa, żwir, grys, kamień, kamień polny, a nawet kora i piasek. Mówiąc szczerze, obrzeża można zastosować do niemal każdego rodzaju materiału. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest tutaj wysokość warstwy nawierzchni, którą chce się zabudować (w przypadku obrzeży uniwersalnych Natan Plast jest to – zależnie od modelu – maksymalnie od 7 cm do 9 centymetrów).

Kotwy Natan Plast przeznaczone do mocowania obrzeży

Kotwy Natan Plast przeznaczone do mocowania obrzeży

Obrzeża ogrodowe Natan Plast – wykonanie i dostępne modele

Tworzywo sztuczne z którego wykonano obrzeże jest bardzo trwałe i odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wpływ czynników atmosferycznych, dzięki czemu można być pewnym, że będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Co ciekawe, firma Natan Plast stawia na ekologię, dlatego produkt został wykonany w stu procentach z materiału pochodzącego z recyklingu. Napisaliśmy kilka słów o materiale z którego zrobiono obrzeża, a teraz trzeba jeszcze wspomnieć o samej ich budowie. Mówiąc szczerze, nie jest ona specjalnie skomplikowana, ale to raczej zaleta niż wada. Składa się z płaszczyzny przylegającej do bocznej krawędzi warstwy materiału, który obrzeże ma zabudować i dolnej półki ze wspornikiem oraz otworami montażowymi. W niektórych modelach dostępnych w ofercie firmy Natan Plast (Multi oraz System) są jeszcze dodatkowe drabinki, dzięki którym obrzeże bardzo dobrze przylega do podłoża, a system korzeniowy roślin dodatkowo ściśle je z nim wiąże. Wspomniane przed chwilą obrzeża Multi i System sprawdzą się przede wszystkim w ogrodzie, natomiast kolejne dwa modele np. obrzeża uniwersalne OptiBord i TerraBord świetnie sprawdzą się przy pracach brukarskich.

Obrzeże ogrodowe Natan Plast

Obrzeże ogrodowe Natan Plast

Sposób montażu obrzeży uniwersalnych

Montaż, tak samo jak i cała konstrukcja obrzeży, nie jest zbyt skomplikowany, więc można przeprowadzić go bardzo szybko przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi. Obrzeże umieszcza się na przygotowanej powierzchni. Jeśli chce się utworzyć łuk lub okrąg należy przeciąć wspornik obrzeża, dzięki czemu staje się ono elastyczne i daje się dowolnie kształtować. Po odpowiednim dopasowaniu wystarczy już tylko na trwałe zamocować obrzeże. W przypadku miękkiego podłoża można użyć oferowanych przez firmę Natan Plast kotew mocujących (specjalne wypusty zabezpieczają przed efektem cofania się), natomiast w przypadku podłoża twardego lub kamienistego warto wykorzystać gwoździe stalowe 250 lub 300.

Montaż obrzeża uniwersalnego Natan Plast

Montaż obrzeża uniwersalnego Natan Plast

Obrzeża ogrodowe – kilka słów podsumowania

Zastanawiamy się jak można byłoby najlepiej podsumować nasz artykuł. Czy warto stosować obrzeża uniwersalne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się raczej oczywista. Nie jest to drogi produkt, a zapewnia naprawdę bardzo dobry efekt, więc warto rozważyć jego zakup. Dzięki obrzeżom uniwersalnym można dowolnie kształtować nawierzchnię podwórek, ogrodów lub parków, nadając im bardzo ciekawy wygląd. Obrzeża wykonane są z trwałego materiału, dzięki czemu są odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Prostota montażu oraz to, że po ich instalacji obrzeża uniwersalne są niemal zupełnie niewidoczne to kolejne zalety. Na rynku znajduje się dosyć dużo obrzeży ogrodowych i uniwersalnych przyzwoitej jakości, my nasz artykuł oparliśmy na produktach Natan Plast, które ze względu na dobrą jakość wykonania możemy bez wyrzutów sumienia polecić każdemu. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości jest to naprawdę ciekawa propozycja.
Zapraszamy do czytania naszych kolejnych artykułów, mamy już pomysły na następne tematy, więc postów nie powinno zabraknąć. 🙂

2 thoughts on “Obrzeża uniwersalne (ogrodowe) Natan Plast

  1. Bardzo dobry artykuł. Potwierdzam wszystko co jest w nim sformułowane. Obrzeża na prawdę ułatwiają stylizację ogrodu i co najlepsze są praktycznie widoczne gołym okiem.

  2. eko bors są najdrosze ale chyba najbardziejs olidne, natan są fajnymi zamienkiami tych pierwszych. Zawsze jest wersja autorska drewno, opony i buteli. Pytanie tylko po co się męczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *