Oczka wodne – czyszczenie i usuwanie glonów

Czyszczenie oczek wodnych

Lato powoli się już kończy, choć patrząc na pogodę trudno w to uwierzyć. 🙂 Jesień też jednak ma swój urok, poza tym to świetna pora, żeby zrobić porządki w ogrodzie. W tym poście chcieliśmy napisać Wam trochę o oczkach wodnych. Trzeba przyznać, że świetnie się prezentują w każdym ogrodzie, chociaż aby zachowały swój wygląd konieczne jest jednak poświęcenie im trochę czasu i energii, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie.

Oczka wodne

Oczko wodne

Glony w oczkach wodnych

Jeśli chodzi o oczka wodne to występują w nich najczęściej dwa problemy. Pierwszym są glony, które pojawiają się w wodzie, natomiast drugim gromadzący się na dnie osad. Zajmijmy się może najpierw tą pierwszą kwestią. Podpowiemy Wam jak pozbyć się glonów jeśli się już pojawiły, ale nie tylko. Postaramy się napisać też na co zwracać uwagę, aby w ogóle nie dopuścić do takiej sytuacji jak pojawienie się glonów w wodzie.

Co zrobić aby w oczkach wodnych nie pojawiały się glony?

Pierwsze kroki, które pozwolą zapobiec rozwojowi glonów w wodzie możemy podjąć… już na etapie tworzenia oczka. Należy po prostu zadbać o jego odpowiednią głębokość, która powinna wynosić minimum 50 centymetrów (oczko wodne z samymi roślinami) lub metr (jeśli znajdą się w nim ryby). Zasada jest prosta – im mniej wody w zbiorniku, tym łatwiej się ona nagrzewa podczas ciepłych dni, stwarzając tym samym idealne warunki do rozwoju glonów. Oprócz temperatury na ich wzrost wpływają również promienie słoneczne, warto więc tak zaplanować umiejscowienie oczka w ogrodzie, aby znajdowało się ono w zacienionym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, w każdej chwili można umieścić od południowej strony na przykład pergolę lub inny element drewnianej architektury ogrodowej (albo ewentualnie zasadzić rośliny), które będą rzucały cień. Dobrym sposobem na zacienienie oczka wodnego, a przy tym doskonale wyglądającym, jest wykorzystanie roślin pływających o dużych liściach (np. grzybienie). Rośliny tego typu mogą zajmować nawet do 2/3 powierzchni całego oczka. Wspomnieliśmy już o dwóch czynnikach wpływających na pojawianie się glonów (wysoka temperatura i nasłonecznienie), trzeba jednak koniecznie wspomnieć jeszcze o trzecim, czyli składnikach odżywczych. Należy bardzo uważać żeby przez przypadek nie stworzyć optymalnych warunków do rozwoju glonów, a uwagę warto zwracać nawet na takie szczegóły jak… przekarmianie ryb. Niezjedzony pokarm opada na dno stając się znakomitą pożywką dla glonów. Ich rozwojowi może sprzyjać nawet zbyt obfite nawożenie okolic oczka. Składniki zwarte w nawozie mogą przedostać się do wody i spowodować przyspieszony wzrost glonów.
Wspomnieliśmy przed chwilą o tym co sprzyja rozwojowi glonów, trzeba więc jeszcze powiedzieć w jaki sposób można ograniczyć ich wzrost. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie kwaśnego torfu (na przykład w ażurowych workach) na dnie oczka wodnego. Związki chemiczne wydzielane przez torf hamują rozwój glonów. Również zasadzenie roślin podwodnych może przynieść oczekiwany efekt. Produkują one tlen, który jest niezbędny różnym mikroorganizmom zwalczającym glony.

Oczka wodne – usuwanie glonów

W poprzednim akapicie opisaliśmy Wam sposoby na to, aby nie dopuścić do rozwoju glonów, czasami jednak stajemy już przed faktem dokonanym, czyli glony są i trzeba się ich jakoś pozbyć. 🙂 Sposobów jest kilka. Po pierwsze jest to po prostu zwykłe czyszczenie ręczne. Długie, nitkowate glony można spróbować wydobyć za pomocą kija lub np. grabi. Można sięgnąć również po preparaty chemiczne, których na rynku jest dość duży wybór. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, aby były to środki przeznaczone właśnie do oczek wodnych, a nie np. do basenów (mogłyby mieć one niekorzystny wpływ na rośliny znajdujące się w oczku wodnym). Trzecim sposobem usunięcia glonów (choć jest to zarazem świetny sposób na niedopuszczenie do pojawienia się ich w przyszłości) jest zastosowanie filtrów. Jeśli chodzi o rodzaje filtrów to wyróżniamy następujące typy: filtry mechaniczne, filtry UV oraz filtry biologiczne. Oczywiście należy pamiętać o tym, że do ich działania niezbędna jest także pompa, która ma za zadanie kierowanie zanieczyszczonej wody do filtra. Podczas wyboru i instalacji pompy oraz filtra trzeba trzymać się pewnych zasad. Przyjmuje się, że w niewielkich oczkach (oczka wodne o pojemności do 10 metrów sześciennych) cała woda w nich się znajdująca powinna być przefiltrowana w ciągu dwóch godzin, natomiast w przypadku większych zbiorników (oczka wodne powyżej 10 metrów sześciennych) w ciągu dziesięciu godzin. Oczywiście instalując filtr w oczku wodnym warto pamiętać o tym, żeby miejsce poboru wody było możliwie jak najbardziej oddalone od miejsca z którego wypływa już oczyszczona woda – niby banał, ale można jednak czasami o tym zapomnieć. 🙂

Glony w wodzie

Glony w wodzie

Czyszczenie dna oczka wodnego

Skoro dzisiejszy artykuł jest o czyszczeniu oczek wodnych to nie możemy pominąć też takiej kwestii jak usunięcie osadu z dna, który powstaje z resztek roślin wodnych, opadłych z drzew liści oraz innych zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Warto o tym już pomyśleć jeśli warstwa mułu przekracza 15 centymetrów. Ma to szczególne znaczenie w mniejszych oczkach wodnych, które spłycone przez warstwę osadu nie tylko źle się prezentują, ale mogą się w nich gromadzić szkodliwe gazy, takie jak siarkowodór. Oczyścić oczka wodne z mułu można na dwa sposoby. Po pierwsze ręcznie. Oczywiście należy wpompować wodę ze zbiornika (wystarczy wypompowanie mniej więcej 2/3 ilości wody). O tym, żeby najpierw wyłowić ryby z oczka wodnego chyba nie musimy Wam przypominać, prawda? 🙂 Następnie zgromadzony muł wybiera się po prostu zwykłą szuflą. Osad można wykorzystać później jako kompost do nawożenia roślin. Mniej czasochłonnym i wygodniejszym rozwiązaniem pozwalającym na oczyszczenie dna są specjalne odkurzacze do oczek wodnych. Wykorzystując urządzenia tego typu nie trzeba wypompowywać wody ze zbiornika, ponadto dzięki długiej końcówce wszystkie prace można wykonać z brzegu oczka.

Czyszczenie oczka wodnego – podsumowanie

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą Wam w utrzymaniu oczek wodnych w nienagannym stanie. Jak widać z tego posta ich czyszczenie nie jest zbyt skomplikowane, wystarczy systematyczność, nieco energii i trzymanie się kilku zasad, aby zawsze prezentowały się znakomicie. Już wkrótce nowe artykuły – tradycyjnie zapraszamy na naszego bloga. 🙂

2 thoughts on “Oczka wodne – czyszczenie i usuwanie glonów

  1. Preparaty bakteryjne, czyli ekologiczne, to świetne rozwiązanie dla posiadaczy oczka wodnego. Ze swojej strony polecam preparat Aqua CB, który przyspiesza rozkład nieczystości pochodzenia organicznego,
    oczyszcza wodę, utrzymuje biologiczną równowagę, jest bezpieczny dla ryb, roślin oraz środowiska naturalnego. Przede wszystkim ogranicza powstawanie rzęsy wodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *