“Oczko wodne plus” – ruszył nabór do programu “Moja Woda”

“Oczko wodne plus” to potoczna i nieco żartobliwa nazwa dla programu “Moja Woda”, stworzonego z inicjatywy Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mimo iż przez wielu traktowany jest z delikatnym przymrużeniem oka, to jednak jego założenia są jak najbardziej godne pochwały. Sprawdzamy co można zyskać.

Nabór wniosków do programu "Moja Woda" rozpoczął się 1 lipca
Nabór wniosków do programu “Moja Woda” rozpoczął się 1 lipca

Klimat w naszym regonie, mimo iż z nazwy umiarkowany, to jednak w ostatnim czasie naprawdę daje się we znaki – można wyraźnie zaobserwować duże wahania pogodowe. Pamiętamy przecież doskonale, że jeszcze dwa miesiące temu zamykane były niektóre obszary leśne z powodu wysokiego zagrożenia pożarowego. Jak niebezpieczne i trudne do zatrzymania jest to zjawisko widać było choćby w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie spłonęło kilka tysięcy hektarów bezcennych przyrodniczo terenów. Przełom czerwca i lipca to z kolei lokalne podtopienia i powodzie spowodowane przez ulewne deszcze. Oczywiste jest, że przyrodę ciężko okiełznać, to jednak takie programy jak “Moja Woda” mogą przynieść wiele dobrego. Zacytujmy Ministra Klimatu, Michała Kurtykę:
“Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych.”

“Oczko wodne plus” – jakie są warunki?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, co wielu może interesować najbardziej… czyli od pieniędzy. 😉 Do rozdysponowania przeznaczono aż 100 mln zł, a na pojedynczą inwestycję można dostać 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% poniesionych kosztów. “Oczko wodne plus” przeznaczone jest dla właścicieli (lub współwłaścicieli) domów jednorodzinnych, a nabór wniosków rozpoczął się już 1 lipca br. Jeśli przegapiliście ten termin albo po prostu jeszcze o programie “Moja Woda” nie słyszeliście, to oczywiście nic straconego, czasu jest naprawdę dużo. “Oczko wodne plus” realizowane będzie w latach 2020-2024, z tym, że podpisywanie umów z beneficjentami końcowymi zaplanowano do 30.06.2024 r., natomiast środki wydatkowane będą do 31.12.2024 r. Oczywiście warto nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, ponieważ przy maksymalnym zwrocie, pieniędzy z całej puli starczy na 20 000 przedsięwzięć. Dużo to czy mało ciężko na obecnym etapie powiedzieć, zobaczymy jak dużym zainteresowaniem będzie cieszył się program. Warto jednak nie zasypiać gruszek w popiele i zająć się tematem już teraz.

Program “Moja Woda” – na co przeznaczyć środki?

Pieniądze z programu można wykorzystać na sfinansowanie instalacji wodnych przy domach jednorodzinnych. Chodzi o te inwestycje, które przyczynią się do zatrzymania wody opadowej w obrębie danej nieruchomości. W następstwie tego wody roztopowe lub opadowe nie będą obciążać kanalizacji (bytowo-gospodarczej, deszczowej, ogólnospławnej) i rowów odwadniających. Program “Moja Woda” ma przyczynić się do zwiększenia retencji przy budynkach jednorodzinnych oraz efektywniejszego wykorzystania zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. Drugim, strategicznym celem (o czym Wam już napomknęliśmy na początku artykułu) jest wzrost poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeniami naturalnymi. No dobrze, nie powiedzieliśmy Wam jeszcze o jednej z najbardziej istotnych rzeczy, czyli na co konkretnie można przeznaczyć pieniądze. Środki uzyskane z programu “Moja Woda” można wykorzystać na zakup, budowę, montaż oraz uruchomienie takich instalacji jak:
– przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpusty do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego
– instalacja rozsączająca, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny
– elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody, pozwalające na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Oczko wodne plus to szansa uzyskania nawet 5000 zł!

Co oczywiste, instalacje które Wam przed chwilą wymieniliśmy, muszą być zgodne z przepisami prawa, a wykorzystane materiały oraz urządzenia dopuszczone do użycia na rynku polskim. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej określił również okres trwałości przedsięwzięcia, który wynosi 3 lata od daty jego ukończenia. Co ważne, w okresie trwałości należy zachować całość dokumentacji związanej z projektem oraz eksploatacją zgodnie z przeznaczeniem, warto więc nie pozbywać się ich zbyt wcześnie. 😉
Z ważnych informacji związanych z programem “Oczko wodne plus” podrzucamy Wam jeszcze listę Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które prowadzą nabór wniosków. Znajdują się tam również linki pod którymi znajdziecie więcej szczegółowych informacji.
Podsumowując króciutko możemy stwierdzić, że program “Moja Woda” zapowiada się naprawdę obiecująco, więc grzechem byłoby z niego nie skorzystać. Temat retencji i to zarówno na wsi, jak i w miastach, stał się ostatnimi czasy bardzo ważny dla Ministerstwa Klimatu, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prowadzone są prace nad trzema innymi działaniami związanymi z tym zagadnieniem, skierowanymi do samorządów. W puli będzie 210 mln złotych, więc kwota naprawdę niebagatelna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *