Oleje do drewna, czyli o tym jak zabezpieczyć parkiety i podłogi drewniane

Zabezpieczanie podłóg i parkietów drewnianych

Nasz poprzedni artykuł poświęcony był oczyszczaniu oczek wodnych, a tym razem przenosimy się do wnętrz – dzisiaj zajmiemy się zabezpieczeniem podłóg drewnianych. Najpopularniejszym na to sposobem, który chyba każdemu przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, jest użycie lakieru, z drugiej strony coraz większą popularność zyskują oleje do drewna. Czym tak przyciągają klientów, kiedy można ich użyć, jakie mają właściwości – tego dowiecie się z naszego artykułu. Zawiedzionych brakiem w tym poście większej ilości informacji o lakierach do drewna zapewniamy, że i taki artykuł na naszym blogu się pojawi, bądźcie cierpliwi. 🙂

Drewniana podłoga. Można zabezpieczyć ją za pomocą takich środków jak oleje do drewna lub lakiery do drewna

Drewniana podłoga. Można zabezpieczyć ją za pomocą takich środków jak oleje do drewna lub lakiery do drewna

Olej do drewna a wygląd podłogi

Oleje do drewna pozwalają osiągnąć bardziej naturalny wygląd podłogi niż ma to miejsce w przypadku lakierów. Świetnie podkreślają kolor drewna oraz uwydatniają jego strukturę (tu trzeba jednak nieco uważać, bo podkreślone zostaną również wszelkie niedoskonałości drewna – sęki, spękania – warto więc poświęcić trochę czasu, aby odpowiednio przygotować powierzchnię przed rozpoczęciem olejowania). Drewno zabezpieczone olejem ma niewielki połysk, poza tym jest “cieplejsze” w dotyku niż po zastosowaniu lakieru, kiedy to na powierzchni podłogi pojawia się twarda, błyszcząca i gładka tafla. Oczywiście by osiągnąć odpowiedni efekt warto wybierać produkty dobrej jakości, np. oleje do drewna ALTAX.

Olej do drewna ALTAX o uniwersalnym zastosowaniu. Przeznaczony do parkietów, podłóg, tarasów, mebli itp.

Olej do drewna ALTAX o uniwersalnym zastosowaniu. Przeznaczony do parkietów, podłóg, tarasów, mebli itp.

Oleje do drewna – rodzaje

Zanim napiszemy Wam jakie są rodzaje olejów do drewna warto wspomnieć, kiedy je w ogóle stosować, ponieważ mimo wielu zalet nie nadają się one jednak do wszystkich typów podłóg. Czynnikiem decydującym jest tu twardość drewna. Oleje świetnie się sprawdzą przy drewnie twardym, zarówno naszych rodzimych gatunków (dąb, jesion, akacja), jak i egzotycznych. Przy miękkim drewnie lepiej będzie wykorzystać jednak któryś z dostępnych na rynku lakierów do drewna.
Wiadomo już do jakiego typu drewna stosować oleje, a do jakiego go lepiej unikać, warto więc teraz powiedzieć jeszcze o rodzajach tego typu preparatów. Rozróżniamy dwa ich typy: oleje do drewna rozpuszczalnikowe oraz oleje do drewna wodne. Te pierwsze głębiej wnikają w strukturę drewna, a co za tym idzie lepiej je zabezpieczają, dlatego są szczególnie zalecane w mocno eksploatowanych pomieszczeniach lub na tarasie. No dobrze, skoro mają one same zalety to po co w ogóle stosować środki wodne? Otóż oleje rozpuszczalnikowe mają jedną, dość istotną wadę… posiadają bardzo nieprzyjemny zapach i to raczej delikatnie rzecz ujmując. 🙂 Oczywiście najbardziej przeszkadza to podczas samego rozprowadzania oleju, chociaż nieprzyjemny zapach utrzymuje się jeszcze przez około dwa, trzy dni.

Właściwości olejów do drewna

Oleje do drewna nie tworzą tylko warstwy na powierzchni drewna, ale wnikają głęboko w jego strukturę, dzięki czemu są idealne do zabezpieczenia podłóg we wnętrzach o wysokiej wilgotności (np. w łazienkach) lub na zewnątrz (tarasy). Dużą zaletą olejów do parkietów jest także to, że podczas renowacji podłóg najbardziej zniszczone podczas eksploatacji fragmenty można pomalować olejem miejscowo, w sytuacji gdyby był to lakier, trzeba byłoby niestety zrywać całą jego warstwę – nie trzeba chyba dodawać, że zajęłoby to o wiele więcej czasu. 🙂 Podłoga pokryta olejem wymaga natomiast regularnej konserwacji za pomocą zalecanych przez producenta preparatów, czyli coś za coś. 🙂

Nakładanie oleju na parkiet

Przed nałożeniem powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona, jeśli wcześniej znajdował się na niej lakier powinien być on dokładnie usunięty. Przypominamy, że olej uwydatnia nie tylko rysunek słojów drewna, ale również wszelkie jego niedoskonałości, powierzchnia podłogi powinna być więc idealnie gładka. Olej można nakładać na gorąco lub na zimno. Do tej pierwszej metody potrzebne są specjalistyczne urządzenia, więc skupimy się na drugim sposobie. Olej nakłada się wzdłuż słojów wcierając go za pomocą szmatki, bawełnianego mopa lub po prostu zwykłego pędzla. W momencie kiedy drewno nie wchłania już środka, zbiera się jego nadmiar i pozostawia podłogę do wyschnięcia (przeciętnie trwa to około 12 godzin). W razie konieczności można nałożyć jeszcze jedną warstwę.
Jak widać olejowanie podłogi nie jest zbyt trudne, więc poradzi sobie z tym niemal każdy. 🙂 W przyszłości możecie się oczywiście spodziewać na naszym blogu artykułu o lakierach do drewna. Będziecie mogli wtedy lepiej zestawić ze sobą lakiery i oleje do drewna oraz wybrać taki preparat, który Wam bardziej odpowiada. Zapraszamy już teraz! 🙂

One thought on “Oleje do drewna, czyli o tym jak zabezpieczyć parkiety i podłogi drewniane

  1. olejowanie podłogi warto, a nawet trzeba wykonać. bez tego drewno zniszczeje ww ciągu dwóch lat, od razu pojawiają się rysy, przetarcia… Ja używałem oleju vidaronu, pięknie podkreśla słoje drewna, które teraz jest praktycznie nie do ruszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *