Pilarka łańcuchowa – jaką wybrać?

Pilarka łańcuchowa to jedno z najbardziej wszechstronnych, uniwersalnych narzędzi. Piłę można wykorzystać podczas różnych prac w lesie, ogrodzie, na działce oraz na budowie. Przygotowanie drewna na opał, przycinanie gałęzi, wycinka drzew oraz usuwanie powalonych pni to tylko przykładowe zastosowania tego urządzenia. Jesień to idealna pora na wykonanie różnych prac porządkowych, w których pilarka na pewno się przyda, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Pilarka łańcuchowa spalinowa czy elektryczna?

Podstawową rzeczą podczas wyboru pilarki łańcuchowej, jest odpowiedź na pytanie, czy potrzebujemy modelu elektrycznego czy spalinowego. Ten pierwszy będzie świetny do niewymagających prac w otoczeniu domu, np. przycięcia drobnych gałęzi lub pocięcia na opał drewnianych wałków o niewielkiej średnicy. Zaletą łańcuchowych pił elektrycznych jest ich atrakcyjna cena, niewielka waga oraz niski poziom generowanego przez nie hałasu. Urządzenia tego typu są też stosunkowo tanie w eksploatacji. Największą wadą modeli elektrycznych jest z kolei ich ograniczona mobilność. Zupełnie nie sprawdzą się w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jeśli zależy nam na wszechstronności, o wiele trafniejszym wyborem będzie model spalinowy. Pilarka łańcuchowa tego typu daje możliwość zastosowania w niemal dowolnym miejscu, na ogół zapewnia również lepszą wydajność w porównaniu do pilarek elektrycznych. Cała konstrukcja jest też trwalsza oraz bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i różne obciążenia. Z tych powodów pilarkę spalinową można wykorzystać przy niemal każdym rodzaju prac, od zastosowań hobbystycznych, aż po profesjonalne. Oczywiście w tym ostatnim przypadku trzeba wybrać model, który temu podoła. 😉

Pilarka łańcuchowa do ścinania drzew o większym obwodzie, powinna posiadać odpowiednią moc i dłuższą prowadnicę
Pilarka łańcuchowa do ścinania drzew o większym obwodzie, powinna posiadać odpowiednią moc i dłuższą prowadnicę

Najważniejsze parametry spalinowych pilarek łańcuchowych

Na rynku można znaleźć pokaźną liczbę pił, różniących się poszczególnymi danymi technicznymi, dlatego łatwo pogubić się w gąszczu informacji. Warto poświęcić chwilę, aby poznać podstawowe parametry, ponieważ wpłynie to później na wygodę użytkowania. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego tak naprawdę potrzebujemy pilarki. Łatwo się domyślić, że kupno profesjonalnego modelu o sporej mocy, a co za tym idzie masie, nie będzie najlepszym pomysłem, jeśli z urządzenia będziemy korzystać tylko okazjonalnie.

Moc silnika

Tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, kupno mocnej piły łańcuchowej, jeśli nie planujemy np. intensywnej wycinki, mija się z celem. Do zastosowań okołodomowych wystarczy urządzenie o mocy od 2 do 3,5 KM. Oczywiście trzeba wcześniej pomyśleć o takich rzeczach jak m.in. twardość, grubość, a nawet gatunek przecinanego drewna. Drzewa iglaste na ogół tnie się łatwiej niż twarde drewno liściaste typu grab, dąb, buk, więc w tym drugim przypadku przyda się pilarka łańcuchowa o większej mocy. Osoby, które będą np. prowadzić intensywną wycinkę, powinny poszukać modeli o mocy silnika wynoszącej minimum 5 KM.

Długość prowadnicy

Istotnym parametrem każdej pilarki jest również długość prowadnicy. Im większa, tym łatwiej ściąć drzewo o większym obwodzie. Oczywiście rozmiar prowadnicy musi być skorelowany z odpowiednią mocą silnika. Przy pracach w lesie prowadnica powinna mieć długość ok. 50-80 cm. Do zastosowań nieprofesjonalnych lepsze będą modele z krótszą prowadnicą, dzięki czemu łatwiej się nimi posługiwać nawet osobom bez większego doświadczenia.

Waga piły łańcuchowej

Masa pilarki jest w dużej mierze związana z parametrami, o których Wam wspomnieliśmy wcześniej, czyli z mocą silnika oraz długością prowadnicy. Pilarka łańcuchowa do zastosowań amatorskich będzie ważyła około 4-5 kg, natomiast modele profesjonalne mogą osiągać nawet 9 kg! Kilkugodzinne operowanie ciężkim sprzętem może być męczące dla niewprawionych osób, dlatego przed zakupem po prostu warto wziąć piłę do ręki i sprawdzić, czy nie będzie dla nas zwyczajnie za ciężka.

Generowany hałas

Parametrem, który wpływa na komfort użytkowania piły, jest też poziom generowanego hałasu. Nie oszukujmy się, modele spalinowe nie należą do najcichszych. Pilarka łańcuchowa, która pracuje na wysokich obrotach, może generować dźwięk o natężeniu dochodzącym do nawet 120 decybeli. Podczas wyboru konkretnego modelu warto wziąć to pod uwagę, choć oczywiście nie ma co oczekiwać cudów, piła spalinowa zawsze będzie urządzeniem głośnym. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki ochronne.

Dodatkowe rozwiązania podnoszące funkcjonalność pilarki

O funkcjonalności pilarek, poza podstawowymi parametrami, decydują również dodatkowe rozwiązania, w które zostały wyposażone. Podstawową rzeczą jest blokada gazu, która chroni przed przypadkowym uruchomieniem. Często stosowaną opcją w markowych produktach są systemy ułatwiające rozruch, poza tym można znaleźć również rozwiązania ograniczające zużycie paliwa, a nawet emisję dwutlenku węgla! Oczywiście nie można też zapomnieć o tak podstawowych udogodnieniach jak prosta regulacja naciągu łańcucha, czy też łatwy dostęp np. do świecy zapłonowej albo filtra powietrza. Pilarka łańcuchowa powinna posiadać wygodny uchwyt, poza tym dobrze by było, gdyby cała konstrukcja absorbowała drgania powstające podczas pracy. Warto sprawdzić również, czy pilarka łańcuchowa posiada tak podstawowe, a przy tym bardzo przydatne rozwiązania jak wskaźnik poziomu paliwa oraz oleju smarującego łańcuch.

Kupując piłę łańcuchową warto wybierać modele renomowanych marek
Kupując piłę łańcuchową warto wybierać modele renomowanych marek

BHP

Pilarka łańcuchowa to urządzenie, przy pracy z którym musimy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi może skończyć się ciężką kontuzją, a nawet stworzyć zagrożenie życia. Bardzo dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w akcesoria, które podniosą bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzenia. Absolutnie podstawowym wyposażeniem są rękawice, kask ochrony z osłoną twarzy oraz słuchawki. Jeśli kask nie został wyposażony w osłonę, warto używać okularów ochronnych. Dobrym rozwiązaniem będzie też zastosowanie odzieży z wkładkami antyprzebiciowymi oraz butów z podnoskiem.

Pilarka łańcuchowa – chińska czy markowa?

Wybór pilarek łańcuchowych na rynku jest naprawdę duży. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ modele nieznanych producentów rozpoczynają się od 200-300 zł, natomiast najbardziej zaawansowane urządzenia uznanych marek mogą kosztować nawet kilkunastokrotnie więcej. Mimo pozornych podobieństw różnią się one znacznie pod względem wykorzystanych materiałów, rozwiązań technicznych oraz dokładności wykonania. Warto też pamiętać, że eksploatacja urządzenia wymaga jego bieżącego serwisowania. Rozbudowana sieć autoryzowanych serwisów oraz dostępność części przemawiają za wyborem renomowanych marek. Bez względu na to, czy potrzebujemy sprzętu do zastosowań przydomowych, cz też do użytku profesjonalnego, wybór pilarki wysokiej jakości da gwarancję niezawodności i bezproblemowego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *