Tynk weber.pas topdry AquaBalance – elewacja na lata?

Tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance

Przyznamy szczerze, że od dłuższego czasu szukaliśmy jakiegoś ciekawego produktu, który moglibyśmy zaprezentować Wam na blogu. Nawet podczas tegorocznej BUDMY rozglądaliśmy się uważnie za czymś co naprawdę zrobi na nas wrażenie, no ale cóż… albo mieliśmy zbyt wysokie wymagania albo nie trafialiśmy na nic godnego uwagi… Oczywiście, zawsze jest jeszcze trzecia opcja, czyli po prostu nic nam nie przypadło do gustu, jednak osobiste preferencje to często decydująca rzecz. Tym bardziej ucieszyliśmy się więc ostatnio ze znalezienia czegoś, co naprawdę przykuło naszą uwagę. Czy tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance – bo o nim mowa – ma w sobie ten słynny, nie do końca określony “czynnik WOW” 😉 to już zostawiamy do oceny Wam, my jednak byliśmy pod sporym wrażeniem. Na tyle, że postanowiliśmy cały dzisiejszy post poświęcić właśnie temu produktowi.

weber.pas topdry AquaBalance

weber.pas topdry AquaBalance

Grzyby i glony na elewacjach budynków

Zanim jednak przejdziemy do tynku weber.pas topdry AquaBalance należy się Wam krótka informacja o grzybach i glonach porastających elewacje – dzięki temu zrozumiecie lepiej dlaczego ten produkt jest tak wyjątkowy i innowacyjny. Mikroorganizmy atakujące mury to zmora nie tylko starych domów, ale często także niemal nowych, zaledwie kilkuletnich budynków. Grzyby i glony pojawiają się zarówno we wnętrzach (o tym jak sobie z tym radzić już kiedyś Wam pisaliśmy), jak i na zewnętrznej stronie murów. Są to mikroorganizmy, które posiadają ogromną łatwość przystosowywania się nawet do trudnych warunków, dlatego potrafią z łatwością skolonizować elewację, tworząc po prostu paskudnie wyglądające zacieki i plamy. Poza estetyką, która nie ukrywajmy – jest bardzo istotna, trzeba również wspomnieć, że mikroorganizmy mogą nawet uszkodzić elewację!

Elewacja porośnięta algami i grzybami

Elewacja porośnięta algami i grzybami

Czynników wpływających na pojawienie się na murach grzybów i glonów jest kilka. Pierwszą z nich jest po prostu otoczenie, im bliżej terenów zielonych (parki, skwery, lasy) tym większe prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie na naszej elewacji pojawi się tzw. korozja biologiczna. Na rozwój mikroorganizmów wpływa też temperatura elewacji. W skrócie: im cieplejsza fasada, tym większe ryzyko – jak widać warto zadbać o odpowiednią izolację cieplną budynku nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy na ogrzewanie. Najważniejszą rzeczą jest jednak wilgoć, bez której mikroorganizmy nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Na jej nadmierne pojawianie się na elewacji wpływają różne czynniki. Mogą to być błędy, zarówno w wykonaniu orynnowania (lub jego awaria), jak i izolacji poziomej, której brak/złe wykonanie umożliwia podsiąkanie wilgoci z podłoża. Na zawilgocenie ścian wpływa też brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół budynku, zacienienie fasady, a nawet samo położenie domu – ściany północne i zachodnie ze względu na mniejsze nasłonecznienie obsychają gorzej. Trzeba też wspomnieć o rzeczach, które w naszym klimacie się zdarzają, a na które nie mamy wpływu, czyli np. wyjątkowo deszczowe, wilgotne lato.

Tynk weber.pas topdry AquaBalance – dlaczego taki wyjątkowy?

Napisaliśmy przed chwilą o przyczynach pojawiania się korozji biologicznej na elewacjach, a jak temu zapobiegać? Do tej pory opcje były dwie. Część producentów dodawała fabrycznie do swoich wyrobów biocydy typu “in-can” zwalczające grzyby i glony. Drugim sposobem było stosowanie biocydów powłokowych, nanoszonych na warstwę wykończeniową i działających po związaniu. Minusy obydwu rozwiązań: wraz z upływem czasu środki czynne są wymywane, a elewacja jest ponownie narażona na atak grzybów i glonów. Weber znalazł trzecie, zupełnie nowe wyjście, które wydaje się też najskuteczniejsze. Weber.pas topdry AquaBalance to produkt, który ogranicza do minimum niezbędny do rozwoju mikroorganizmów czynnik, czyli wilgoć. Co ciekawe, efekt ten osiągnięto za sprawą nie dodatkowych środków chemicznych, ale samych właściwości fizycznych tynku weber.pas topdry AquaBalance. Mówiąc najprościej – powierzchnia ściany pokrytej tynkiem hydrofilowym Weber bardzo szybko wysycha. Dlaczego tak się dzieje? Większość stosowanych tynków ma porowatą strukturę. Sprzyja to gromadzeniu się wody w zagłębieniach powierzchni i długotrwałemu zawilgoceniu elewacji. W tynku weber.pas topdry AquaBalance krople mają znacznie większą powierzchnię parowania. Nadmiar wilgoci jest też pochłaniany przez specjalne mikrokanaliki i oddawany natychmiast do atmosfery, dzięki czemu elewacja przesycha bardzo szybko. W efekcie hamuje to rozwój glonów i grzybów.

W powszechnie stosowanych tynkach powierzchnia ściany pozostaje długotrwale zawilgocona z powodu zbierania się wody w zagłębieniach chropowatej powierzchni

W powszechnie stosowanych tynkach powierzchnia ściany pozostaje długotrwale zawilgocona z powodu zbierania się wody w zagłębieniach chropowatej powierzchni

 

Na tynku AquaBalance kropla wody ma o wiele większą powierzchnię, dzięki czemu szybciej odparowuje

Na tynku AquaBalance kropla wody ma o wiele większą powierzchnię, dzięki czemu szybciej odparowuje

 

 Dzięki czasowemu absorbowaniu wody w mikrokanalikach tynku i oddawaniu jej natychmiast do atmosfery ściany wysycha błyskawicznie

Dzięki czasowemu absorbowaniu wody w mikrokanalikach tynku i oddawaniu jej natychmiast do atmosfery ściany wysycha błyskawicznie

Nie chcemy za bardzo zmieniać naszego w artykułu w reklamę, ponieważ zainteresowała nas przede wszystkim innowacyjna technologia pozwalająca na błyskawiczne obsychanie tynku weber.pas topdry AquaBalance, ale pozostałe cechy użytkowe produktu też wyglądają całkiem nieźle. Jest wydajny (zużycie mniejsze o 20% niż w przypadku powszechnie stosowanych tynków), elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym dostępny w aż 250 kolorach.

 

Tynk mieliśmy okazję przetestować osobiście 🙂
 
Mamy przeczucie, że tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance ze względu na swoje właściwości może zdobyć sporą popularność, ale jak będzie, czas pokaże. 🙂 Standardowo zachęcamy Was do komentowania, zarówno na blogu jak i naszych profilach w mediach społecznościowych. Wszystkim, którzy nie lubią pisać polecamy naszą infolinię: 609 690 604. 🙂 Zachęcamy również do kontaktu producentów, którzy mogą pochwalić się produktami równie innowacjami co opisywany przez nas dzisiaj tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance.

One thought on “Tynk weber.pas topdry AquaBalance – elewacja na lata?

  1. Weber.pas ma dobre produkty. Robiliśmy kiedyś u niego większe zamówienia, do tej pory w firmie można znaleźć ich długopisy reklamowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *