Zasady budowy domu 2020 – zmiany w prawie budowlanym

4 marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał “Ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw”. Ma ona przynieść uproszczenie oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego, a w konsekwencji wzrost liczby powstających domów oraz oddawanych mieszkań. Sprawdzamy co konkretnie można znaleźć w zapisach ustawy i czy rzeczywiście są one skonstruowane w sposób zachęcający do budowania.

Podczas pandemii wielu osobom informacja o nowych zasadach budowy domu mogła zwyczajnie umknąć. Przekazy medialne wypełnione przede wszystkim wiadomościami o koronawirusie nie sprzyjały raczej informacjom innego typu. Zresztą niepewność związana z zagrożeniem zdrowia i życia, a w drugiej kolejności także widmo pogorszenia sytuacji materialnej wielu gospodarstw domowych, zupełnie nie zachęcały do podejmowania decyzji o rozpoczęciu prac budowlanych. Ci, którzy mimo niesprzyjających okoliczności próbowali, często odbijali się od muru np. próbując zdobyć pozwolenie na budowę. Praca urzędów była sparaliżowana, co odbiło się na wielu gałęziach gospodarki, a branża budowlana wcale nie była wyjątkiem pod tym względem. Widzimy na szczęście, że ten stan rzeczy ulega poprawie, a życie codzienne powoli wraca do normy. To chyba idealny czas, żeby zapoznać się ze zmianami w przepisach. Ustawa zacznie obowiązywać 19 września 2020 roku, więc został jeszcze na to nieco ponad kwartał. Oczywiście tak jak ze wszystkim, warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. 😉 Dla dociekliwych podrzucamy link pod którym samemu można zaznajomić się z treścią zmian, wystarczy kliknąć, a najważniejsze rzeczy z tego dokumentu postaraliśmy się dla Was wynotować.

19 września wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego

19 września wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – ograniczenie formalności

Nowelizacja wprowadza szereg istotnych zmian, więc zastanawialiśmy się trochę o której z nich wspomnieć w pierwszej kolejności. Nikt chyba jednak nie lubi zbędnej “papierologii”, więc napiszemy najpierw o ograniczeniu formalności. Zmiana ma być na tyle istotna, że według wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego, przy dochowaniu wszystkich warunków bezpieczeństwa, proces uzyskiwania pozwoleń znacznie się skróci, a same urzędy będą miały do przetworzenia o kilkanaście milionów stron dokumentacji rocznie mniej. Brzmi dobrze, ale w jaki sposób tego dokonano? Podzielono projekt budowlany na trzy części, czyli projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny, co w efekcie ma zmniejszyć obciążenie urzędów. Projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany będą zatwierdzać organy administracyjne, natomiast nie będą one już weryfikować projektu technicznego. Będzie on po prostu składany w urzędzie podczas zgłaszania zakończenia budowy lub przy wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Katalog budów niewymagających pozwolenia

Komfort budowy domu to w dużej mierze jasne przepisy, dlatego ustawodawca dookreślił (art. 29 ustawy Prawo budowlane), jakie konkretnie typy budów nie wymagają uzyskiwania pozwoleń. To ważne – przynajmniej w idealnej, niemal utopijnej rzeczywistości 😉 – aby przepisy były precyzyjne i nie dawały możliwości ich niedokładnej interpretacji, a z tym bywało do tej pory różnie. Pojawił się też szereg nowych inwestycji, które nie będą wymagały pozwolenia na budowę np. przydomowe, naziemne tarasy o powierzchni zabudowy wynoszącej do 35 m kw. Zdecydowano o zwolnieniu z konieczności uzyskiwania pozwoleń na wszystkie rodzaje oczyszczalni ścieków (również przydomowych) o wydajności do 7,5 m sześc. na dobę. Dużym ułatwieniem jest także brak konieczności opisywania przeznaczenia pomostów, których budowa odbywa się na zgłoszenie (całkowita długość 25 m oraz wysokość od dna akwenu do korony pomostu wynosząca 2,5 m). To nie wszystko, ponieważ w końcu zajęto się nieco absurdalną sytuacją, w której aby postawić np. automat do sprzedaży napojów albo botaników… trzeba było zdobyć stosowne pozwolenie. Przygotowując nowelizację, dostrzeżono ten problem. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, zniknie wymóg uzyskiwania pozwolenia, czy nawet zgłaszania instalacji takich urządzeń jak np. paczkomaty, automaty sprzedażowe, biletomaty, wpłatomaty – kryterium jest w tym wypadku wysokość do 3 metrów włącznie. O jakich jeszcze zasadach budowy, a raczej ograniczeniu formalności warto byłoby wspomnieć? Na pewno istotne jest zwolnienie z obowiązku uzyskiwania pozwolenia w przypadku instalacji gazowych wewnątrz i na zewnątrz budynku, urządzeń do melioracji wodnej, a także stawów i zbiorników wodnych (głęb. do 3 m, pow. do 1000 m kw., znajdujące się w całości na gruntach rolnych). O zgłoszeniu na budowę lub pozwoleniu nie będziemy musieli również myśleć w przypadku m.in. przepustów o średnicy lub przekroju najdłuższej przekątnej do 100 cm oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe (maks. pojemność do 10 m sześc.).

Pewniejsza sytuacja inwestorów

Nowe zasady budowy domu w 2020 r. to też większa stabilność sytuacji inwestorów. Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie maksymalnie 5-letniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę oraz pozwoleniu na użytkowanie. To bardzo istotny fakt, który daje o wiele większy komfort psychiczny związany z budową i użytkowaniem budynku, niż to miało miejsce dotychczas. Unieważnienie pozwolenia było możliwe nawet wiele lat po zbudowaniu budynku i zamieszkaniu w nim. Teraz takie sytuacje nie będą się zdarzać, co z pewnością ucieszy wielu inwestorów.

Łatwiejsze wykonywanie przyłączy

Istotnym punktem w nowych zasadach budowy domu 2020 będzie również możliwość szybszego i łatwiejszego przyłączenia obiektu do różnych sieci: gazowych, elektrycznych, wodociągowych, ciepłowniczych czy kanalizacyjnych. Ustalone zostaną dokładne terminy dla przedsiębiorstw w których muszą zostać wydane warunki techniczne przyłączenia do sieci. Ich przekroczenie spowoduje naliczenie kar za każdy dzień zwłoki. Warto również wiedzieć, że np. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie będą mogły pobierać opłat za wydanie technicznych warunków przyłączenia do sieci oraz za ich modyfikację, aktualizację, przeniesienie na inny podmiot itp. Co ważne, nie będzie również możliwa odmowa odbioru przyłącza wykonanego według wydanych warunków przyłączenia do sieci.

Bezpieczniejsze escape roomy

Nowelizacja prawa budowlanego obfituje w dużą liczbę różnych wytycznych, jednak co oczywiste, nie damy rady opowiedzieć Wam o wszystkich. Zanim przejdziemy do ostatniego tematu, tylko wspomnimy o zmianach w przepisach dotyczących escape roomów. Wprowadzono je w głównej mierze po zeszłorocznej tragedii w Koszalinie, gdzie w pożarze escape roomu zginęło pięć nastolatek. Obecnie przy zmianie sposobu użytkowania budynku lub jego części zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, konieczne będzie uzyskanie ekspertyzy rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Jedną z najważniejszych nowych zasad budowy domu w 2020 r. jest podział projektu budowlanego na trzy części

Jedną z najważniejszych nowych zasad budowy domu w 2020 r. jest podział projektu budowlanego na trzy części

Legalizacja samowoli budowlanych

Piszemy Wam dziś głównie o nowy zasadach budowy domu w 2020 roku, jest jednak jeszcze jedna rzecz, o której musimy wspomnieć. Ucieszy ona wszystkich, którzy domy już posiadają, ale przy ich budowie nie dopełniono niezbędnych formalności. W przypadku minimum 20-letnich samowoli budowlanych, możliwe stanie się uniknięcie wysokiej opłaty legalizacyjnej. Ma to zachęcić właścicieli nielegalnie postawionych budynków do ich zgłaszania, przez co nadzór budowlany uzyska wiedzę o ich istnieniu oraz będzie mógł sprawdzić ich bezpieczeństwo. Przy zgłaszaniu samowoli budowlanej przez właściciela, będzie on musiał przedstawić ekspertyzę techniczną, potwierdzającą bezpieczeństwo użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Dzięki tej uproszczonej procedurze skorzystają dwie strony. Właściciele unikną wysokiej kary legalizacyjnej oraz widma rozbiórki budynku, natomiast państwo zyska szansę włączenia dużej części takich obiektów w system kontroli okresowych, gwarantujących ich bezpieczne użytkowanie, a także w system wymiany tzw. “kopciuchów”.
Staraliśmy się wynotować dla Was najważniejsze zmiany w zasadach budowania domu w 2020 roku, ale oczywiście zastrzegamy się, że nie wyczerpaliśmy tematu. Sama nowelizacja to 75 stron zapełnionych zmienionymi przepisami, więc widać, że jest tego dość dużo. 😉 Starając się jakoś podsumować ten artykuł, jak i ogólnie samą nowelizację, możemy stwierdzić, że przepisy idą ku dobremu, czyli uproszczeniu wielu procedur oraz większej “życiowości” prawa. Zobaczymy oczywiście jak będzie przebiegała realizacja w praktyce tych wszystkich przepisów, ale jesteśmy dobrej myśli. Jeśli chcecie podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat, to oczywiście zapraszamy do komentowania. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *